Вие сте тук
Да прочетем заедно Закона местното самоуправление и местната администрация 1
Малко встъпление по темата
Мисля, че вече добре знаем кой, как и по какъв начин ще гласува на местните избори. За над 6 000 съветници, кметове на общини, кметове на райони и на населени места. В случая няма какво повече да кажа от това, което написаха, например Димитър Димитров и Михаил Константинов.
Така че продължавам нататък. С другия, не по-малко важен въпрос: а къде ги пращаме тези хора и какво ще правят там.
1959 година. Строителството на социализъмът върви успешно, индустриализацията — също, селата са обезлюдени. Комунистическата партия решава, че вече няма нужда от околиите и съответно ги закрива. Остават общините и окръзите.
1961. Промяна в Димитровската Конституция с цел да бъде узаконено отпадането на околиите.
1971. Приема се новата Конституция, вече с двустепеннна форма на местно самоуправление — общини и окръзи.
1979. Вече е в ход стратегията за окрупняване в селското стопанство и за изграждане на Аграрно-промишлените комплекси /АПК/. Именно те са в основата на създаването на бъдещите местни формирования. С указ на на Държавния съвет се стига до кулминацията на реформата — окончателното ликвидиране на българската община. На мястото на 1 389 общини в България се появяват така наречените селищни системи. 291 на брой. Центровете на много от селищните системи се определят естествено са населените места, в които е администрацията на АПК-та. Окръзите засега остават.
1987. С указ на Държавния съвет реформата се довършва като се закриват окръзите. Нищо че съществуват в Конституцията — партията всичко може. На тяхно място се появяват териториалните администрации — областите, 9 на брой. За камуфлаж има областни съвети и областни съветници.
1991. Великото народно събрание придава законност на реформите на Тодор Живков и установява в новата Конституция едностепенното местно самоуправление. Областите са възпроизведени като наместничества на правителството. В чисто конюнктурен план червеното мнозинство предовратява една своя преизвестена загуба на изборите за областни съвети.
1990-1995. Смешен и неуспешен опит да се въведат околии, който остава само на книга.
1998. Конгресът на местните и регионалните власти в Европа приема препоръка № 45, в която България е посъветвана да обмисли “изграждането на регионални органи на самоуправлението на базата на насоките, указани в Европейската харта за местното самоуправление”.
1999. Правителството на ОДС приема Закона за регионалното развитие и така изпълнява условието на ЕС, докато се изчаква реформата “да се определи метод за икономическо и териториално планиране на принципа на местни филиали”. За набелязване на контурите на същинска реформа липсва, както време, така и политическа воля.
Същата година. Кое знае защо кабинетът внася малко ретроелемент и чрез промяна в закона възстановява старите окръзи, вече в качеството им на областни администрации. 28 на брой.
2003. Доскоро управлявалата партия СДС най-сетне се досеща, че нещо не наред и заговаря за връщане на властта на гражданите. В програмния документ „24 идеи, които ще променят България” партията поставя въпроса за второ ниво на местно управление и за пряк избор на областни съвети. В отговор правителството на Кобургготски развива перестроечната идея за децентрализация на фиска, но не и на властта.
2007. С промените в Конституцията Народното събрание потвърждава линията „Тодор Живков – Александър Лилов – Симеон Кобургготски” и разрешава на общинските съвети да определят размера на местните данъци „при условия, по ред и в границите, установени със закон.” Опозицията, макар и с уговорки подкрепя промяната и председателя на СДС Петър Стоянов заявява в парламента” „ Малко, но днес и по-добре, отколкото нищо”.
През 1990 год. без да искат група учени от БАН влязоха в задочна битка с Първо главно управление на ДС
Откъс от анализ на Географския институт, ст.н.с. д-р г.н. Николай Мичев
……………………………………………………………………………………
Опирайки се на опита на административно-териториалните подялби на страната от Освобождението до наши дни и на предстоящите изменения на икономиката в условията на приватизация и пазарни отношения считаме за най-подходяща тристепенната градация на административно-териториални единици: община /кметство/, околия, окръг /област/.
…………………………………………….
Бъдещата низова административно-териториална единица – общината /кметството/ следва да се ориентира предимно към отделното населено място. В по-далечното минало този принцип е в значителна степен спазван. Обикновено около 40 процента от общините са създадени на основата на отделни населени места. Общините с 2 и повече населени места са обединявали малки села, махали и колиби или близки и географски заселени малки към големи населени места. Минималният брой население обикновено се ограничавал на около 1000 души.
------------------------------------
*„Какво става в тази къща ?” беше паролата на все още малкото на брой наркомани в София в края на 70-те и началото на 80-те години.
** За това недоразумение -- малко по-нататък, когато ще разгледаме по-подробно случилото се в началото на 90-те.