Вие сте тук
Бяха ли организирани протестите през януари 1997
Разбирам много добре притесненията на президента Стоянов и страха от етикети. Не и отива все пак на една партия да организира и предвожда улични действия. Но този страх би бил оправдан, ако насреща си опозицията имаше наистина партия. Нито тогава, нито сега, поне според мене, БСП не е партия в общоприетия на запад от нас смисъл на понятието. Не знам как трябва да се нарече една организация, водена повече от кланови интереси, отколкото от политическа философия, но съм склонен да вярвам на хората. Те казват простичкото м а ф и я.
Мисля, че лидерът на партията, която тогава успя да предизвика предсрочни избори, да ги спечели и в най-голяма степен да предопредели днешното членство на България в ЕС, можеше и трябваше да е по-дързък. И по -ясен. Организация имаше. Тя започна на 19 декември, когато Градския съвет на СДС и Обединение “Промяна” проведе на площад “Народно събрание” първия голям протестен митинг след дълго затишие от почти две години. Въпросът бе от ясен по-ясен: ще ни подкрепят ли хората. Ако ни подкрепят, тръгваме. Броени дни след този митинг бе взето и решението за стартирането на всекидневни шествия веднага след Нова година. Последва формирането на Обединен простен щаб с участието на СДС, синдикатите, студентите /помните ли КПСС ?/. Именно в този щаб се взе решение за национална политическа стачка. В този щаб се взе решение и за митинга на 10 януари, чиято цел бе подкрепи декларацията на опозицията срещу втори мандат на бившата комунистическа партия. Естествено, че имаше съгласуване, естествено, че нещата не бяха оставени на самотек, естествено, че имаше и инфарктни моменти, които и самият новоизбран президент преживя, когато нещата можеха да излязат извън контрол. Всичко това трябва да се казва, да се казва, да се казва. За да са наясно хората, включително и младите хора, че комунистите си отидоха позорно. Посрамени и пометени от благородния гняв на гражданите. Другото е да слушаме техните приказки как са проявили мъдрост, как Николай Добрев едва ли не е предотвратил гражданска война и прочие нелепици.
Истината е, че СДС, поемайки инициативата, с разум, решителност, такт и съгласувани действия, предотврати намерението на комунистите да продължат управлението си дори с цената на танкове по улиците. И ако опозицията не бе толкова настойчива и организирана, наистина януарските събития щяха да заприличат на унгарските от миналата година.